Dżem, konfitura, marmolada i powidła - różnice, charakterystyka

Dżem, konfitura, marmolada i powidła - różnice, charakterystyka

Dżemy, marmolady, konfitury czy powidła do domowe przetwory, mające swoje bardzo ważne miejsce w domowych kuchniach. Choć wglądają podobnie, to tak naprawdę każdy z nich jest czymś zupełnie różnym. Czym się różnią między sobą poszczególne przetwory z owoców?


Czym jest i jak powstaje dżem?

Do wykonania dżemów wykorzystywane są tylko owoce (te warzywne nie są w Polsce wykonywane, to domena Portugalczyków lubujących się w dżemach marchwiowych czy pomidorowych) - mogą być całe lub wykorzystane tylko częściowo. Dodatkowo do tego typu przetworów dodawana jest spora ilość cukru. W definicji dżem to wyrób, w którym owoców musi znaleźć się nie mniej niż 35%. Dżem jest najczęściej wybieranym owocowym przetworem. Jest tani, łatwy w przyrządzeniu i można wykorzystać do niego praktycznie każdy owoc, tworząc kompozycję idealnie dopasowaną do swoich indywidualnych preferencji smakowych.

Jak zrobić dżem samodzielnie? Wystarczy wybrać owoce i gotować je z dodatkiem cukru lub soków owocowych aż do momentu powstania pulpy.

Dżem można zrobić samodzielnie lub skorzystać z gotowych wyrobów. Decydując się na zakup, warto odwiedzić Delikatesy U Fukiera, gdzie można znaleźć naturalne, najlepszej jakości przetwory jak np. dżem truskawkowy Magdy Gessler. Produkt nie zawiera zbędnych konserwantów i wzmacniaczy smaku.

Konfitury - co warto o nich wiedzieć?

Co to jest konfitura? Jest to jeden z typów przetworów owocowych, powstałych poprzez zanurzenie całych owoców w syropie cukrowym lub soku zagęszczonym.

Do przygotowania konfitur niezbędne są całe owoce, najlepiej te twarde i kwaskowate. Najlepiej sprawdzą się tu śliwki, morele, brzoskwinie, czereśnie wiśnie, pomarańcze, żurawina, jarzębina, pigwa czy róża. Konfitury świetnie pasują zarówno do dań serwowanych na słodko, jak i do potraw wytrawnych.

Konfitura często błędnie mylona jest z dżemem. Oba przetwory mają nie tylko odmienną konsystencję, ale i przygotowywane są w zupełnie inny sposób. Ponadto dżemy powstają z owoców, a do przygotowania konfitur mogą być wykorzystywane też warzywa - najlepszym tego przykładem jest konfitura z czerwonej cebuli.

Czym są i jak powstają powidła?

Przetwory owocowe to nie tylko dżemy i konfitury. To również powidła, mające najwyższą ze wszystkich przetworów zawartość owoców.
 Jak się robi powidła? W większości przypadków do ich przygotowania wykorzystywane będą wyłącznie owoce - warto pamiętać o tym, że finalnie przetworów będzie mniej, niż wskazywałaby na to ilość użytych składników.

Choć powidła można przygotowywać z różnych owoców, to jednak najpopularniejsze są powidła śliwkowe. Warto przy tym skosztować powidła śliwkowe Magdy Gessler - te dostępne są w Delikatesach u Fukiera. To smaczny, naturalny produkt bez konserwantów i wzmacniaczy smaku, idealny dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie powideł. Poza śliwkami do powideł świetnie nadadzą się też jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, dynie i buraki cukrowe.

Jak powstaje marmolada?

Przetwory owocowe to również marmolada, która spośród wszystkich innych charakteryzuje się najgęstszą konsystencją. Podobnie jak dżem tak i marmolada zawiera w sobie sporo cukru - może być to nawet 50% całej objętości produktu. Jak zrobić marmoladę? Nie jest to trudne, a głównymi składnikami, jakie powinny zostać użyte, są owoce oraz cukier. Najlepiej by były to owoce zawierające pektyny, czyli właściwości żelujące (np. jabłka). Tego typu przetwory z owoców powstają często z kilku składników - jeden odpowiada za smak, inny za konsystencję a jeszcze inny za ładniejszy kolor. Owoce do marmolady są gotowane aż do momentu, gdy papka z nich powstała osiągnie pożądaną konsystencję.

Dżemy, powidła, marmolady i konfitury - czym różnią się od siebie wszystkie te przetwory?

Owocowe przetwory mogą występować w różnych postaciach - popularnych dżemów, konfitur, marmolad czy powideł. Czy wszystkie te produkty są tym samym? Nie, jest to zupełnie coś innego, a przetwory różnią się między sobą pod wieloma względami. Pierwsza różnica to skład - w powidłach i marmoladzie owoce zamieniane są na gęstą pulpę - w marmoladzie powstają z musu lub purée, natomiast w powidłach całe owoce gotowane są do momentu, w którym zamienią się w gęstą masę.

Wszystkie przetwory różni również zawartość cukru - największa zawartość występuje w powidłach (ok' 70-75%), najmniejsza w konfiturach (ok. 55-60%). Zmienna w tym przypadku jest również konsystencja. Powidła będą najbardziej gęste i gładkie. W marmoladzie nie ma żadnych kawałów owoców, natomiast w konfiturach są ich niewielkie cząstki. Za to w dżemach mogą pojawiać się nawet w całości.

Poszczególne przetwory różni również sposób przygotowania oraz zastosowanie. W każdym przypadku owoce gotuje się do miękkości. W dżemach po rozgotowaniu dodaje się cukier i dalej gotuje do zgęstnienia, podobnie jak w powidłach, z tym że tu owoce po ugotowaniu są rozgniatane. W konfiturach używa się owoców siekanych, a w marmoladzie w formie musu lub purée. Dżemy, marmolady i konfitury świetnie pasują do tostów, naleśników, kanapek czy ciast. Natomiast powidła można stosować do pierogów, pączków czy mięsa i serów. Przetwory owocowe różnią się między sobą niemal pod każdym względem, ale to właśnie ta różnorodność sprawia, że są to produkty warte zainteresowania i spróbowania.