Jak upiec chleb na zakwasie? Jak zacząć?

Jak upiec chleb na zakwasie? Jak zacząć?

Tradycyjny chleb na zakwasie ma niepowtarzalny smak. Wielu ludziom kojarzy się z dzieciństwem - wszak każda babcia miała swój sekretny przepis, według którego piekła pyszny chleb na zakwasie w domu. Skąd dziś wziąć tak smaczne i zdrowie pieczywo? O tym przeczytacie poniżej.


Czym jest zakwas na chleb?

Zanim upieczecie tradycyjny chleb na zakwasie, musicie wyhodować zakwas. Powstaje on z połączenia w odpowiednich proporcjach mąki oraz wody. Najlepsze i zarazem najzdrowsze pieczywo zrobicie na zakwasie z mąki żytniej, ale możecie też wykorzystać mąkę pszenną, razową lub gotową mieszankę chlebową.

Proces przygotowania zakwasu nie jest skomplikowany. Zanim zacznie pracować, trzeba trzymać go w ciepłym i ciemnym miejscu. Nie można zostawić go samego sobie - należy codziennie go doglądać, a właściwie dokarmiać - dodawać i mąkę, i wodę. Ci, którzy nie mają na to czasu, chętnie sięgają po chleb Magdy Gessler na zakwasie z mąki żytniej.

Zakwas jest gotowy do użycia po około 5 - 7 dniach. Ma wtedy konsystencję budyniu. Nie wykorzystuje się go w całości. Na jeden bochenek potrzeba około 200 g zakwasu. Resztę można dokarmiać przez kolejne dni, by znów móc go użyć do przygotowania domowego pieczywa.

Jak zrobić chleb na zakwasie?

Domowy chleb na zakwasie składa się poza tym z mąki, wody oraz przypraw i ewentualnie ziaren. Wielu ludzi wykorzystuje jeden sprawdzony od lat przepis. Są jednak i tacy, którzy lubią eksperymentować. Wtedy dodają kilka rodzajów mąki w różnych proporcjach.

Chleb może nabrać zupełnie nowych walorów smakowych, jeśli doda się do niego ziaren prażonego słonecznika, pestki dyni lub płatki owsiane. Sezam, czarnuszka, siemię lniane również mogą wzbogacić smak domowego pieczywa. Poza tym takie dodatki sprawiają, że pieczywo jest zdrowsze i zawiera więcej dobroczynnych dla układu trawiennego składników.

Chleb na zakwasie w domu nie powstaje w moment. Prócz tego, że najpierw trzeba wyrobić zakwas, samo ciasto również musi poleżeć w lodówce, zanim trafi do piekarnika. Proces ten nazywa się retardacją i polega na tym, by ciasto wolno dojrzewało w temperaturze około 6 - 12 stopni. Dobrą praktyką jest przygotować chleb po południu i włożyć go do lodówki na całą noc.

Bochenek można uformować w dowolny sposób. Najczęściej nadaje się mu kształt naczynia żaroodpornego, w którym się piecze.

Domowy chleb na zakwasie od Magdy Gessler

Pyszny chleb na zakwasie według przepisu Magdy Gessler znajdziesz w naszym sklepie. Dzięki sprawnej wysyłce często będziesz cieszyć się jego smakiem już kolejnego dnia po złożeniu zamówienia.