Barszcz czerwony polski czy ukraiński - krótka historia

Barszcz czerwony polski czy ukraiński - krótka historia

Barszcz polski a może barszcz ukraiński? Co łączy, a co dzieli obie te potrawy? Wbrew pozorom więcej jest tu różnic niż podobieństw, choć obie potrawy mają swoich wiernych zwolenników.


Historia barszczu ukraińskiego

Kiedy po raz pierwszy ugotowano barszcz ukraiński? Miało to miejsce dawno, bo w XVI wieku, a od tego czasu przepis na to danie mocno ewaluował. Jedno w tym czasie nie uległo zmianie - barszcz ukraiński niezmiennie jest daniem uniwersalnym, pożywnym i szybkim do przygotowania.

Barszcz ukraiński to bardzo różnorodna potrawa, która występuje w wielu różnych wariantach. W zależności od regionu dodawane są do niej zupełnie inne dodatki. Co ciekawe, to na tyle popularna potrwa, że mieszkańcy Ukrainy kilka lat wcześniej wnioskowali o to, by wpisać barszcz ukraiński jako część kultury niematerialnej na listę UNESCO.

Na Ukrainie barszcz traktowany jest jako danie postne, a co za rym idzie, w teorii nie powinno być dodawane do niego mięso. Pierwotnie miała być to zupa prosta i szybka w przygotowaniu, a przy tym tania, gotowana głównie przez ludność wiejską. Na przestrzeni lat uległo to jednak znacznej zmianie. Szacuje się, że na samej Ukrainie jest nawet 40 różnych przepisów na barszcz, z bardzo różnymi dodatkami w tym też z mięsem.

Podstawowym składnikiem barszczu ukraińskiego są oczywiście buraki. Dodatkowo obowiązkowa jest też fasola Jaś. Co jeszcze można dodać do zupy? Możliwości jest sporo, wiele osób dodaje też grzyby, wędzone gruszki, śliwki, paprykę, ziemniaki, świeżą kapustę i wiele więcej.

W wielu regionach popularne jest również zabielanie barszczu ukraińskiego śmietaną. Według wielu zupa będzie smakowała najlepiej po 2-3 dniach stania w lodówce.

Barszcz czerwony - najsłynniejsze danie wigilijne w Polsce

Według wielu źródeł historycznych barszcz (w towarzystwie żurku) to była jedna z pierwszych zup, jakie pojawiły się na polskich stołach w XIII wieku. Barszcz na zakwasie (buraczanym lub chlebowym) już od samego początku był jedną z najbardziej lubianych zup. Królował przede wszystkim w prostych i tanich kuchniach chłopskich. Oczywiście ich pierwotna nazwa była inna, nie były to zupy a polewki lub bryje. Dziś czysty barszcz czerwony jest nieodłącznym elementem wigilijnego stołu. Poza świątecznym czasem popularnością cieszy się barszcz czerwony zabielany czy z dodatkiem ziemniaczanego purée.

Jak zrobić taką zupę? Przepis na barszcz czerwony nie jest specjalnie trudny, więc możemy taką zupę przygotować samodzielnie, a jeśli nie, warto skorzystać z gotowych produktów najlepszej jakości.

W ten wyjątkowy świąteczny wieczór, pyszne wigilijne jedzenie powinno zostać wzbogacone o wyjątkowy, pełen smaku, aromatu i idealnie rubinowy barszcz czerwony Magdy Gessler. To produkt powstały wyłącznie na bazie wysokiej jakości naturalnych składników. Nie ma tu miejsca na żadne konserwanty ani wzmacniacze smaku - to właśnie temu zupa smakuje idealnie jak ta przyrządzona w domu przez nasze babcie znające najlepsze przepisy.

Barszcz czerwony czy barszcz ukraiński?

Barszcz czerwony z ziemniakami a może barszcz ukraiński? Obie zupy mają swoich wiernych zwolenników. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest smaczniejsza - to wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji smakowych. Prawdą jest jednak to, że barszcz czerwony wigilijny to nieodłączny element każdego świątecznego stołu, bez którego nie można wyobrazić sobie wspólnego biesiadowania.

Choć zarówno barszcz czerwony jak rubin na zakwasie, jak i barszcz ukraiński to zupy powstające na bazie buraków, warto pamiętać o tym, że różnią się one między sobą niemal pod każdym innym względem.