Śledź w kuchni polskiej - od tradycji po współczesne zastosowania

Śledź w kuchni polskiej - od tradycji po współczesne zastosowania

Historia serwowania śledzia w polskiej kuchni sięga czasów średniowiecza. W Polsce, jak i w innych krajach Europy, śledź był wówczas traktowany jako świetna alternatywa dla posiłków mięsnych. Serwowano go przede wszystkim przy okazji postu. Z czasem stał się także głównym posiłkiem społeczeństw zamieszkujących mniej zamożne regiony. Na przestrzeni wieków powstało niezwykle dużo wariacji dotyczących sposobów podawania tej ryby. W niniejszym artykule przedstawiamy zarówno tradycyjne, jak i współczesne pomysły na śledzia.


Klasyczny śledź w kuchni polskiej - czyli jaki?

Wpływ różnych kultur na kuchnię polską jest odczuwalny nie tylko dziś. Śledzie, jako potrawa ogólnodostępna, pojawiły się za sprawą państw mających dostęp do szerokich wód Morza Północnego. Naukowcy spierają się co do tego, kto pierwszy zaserwował ten gatunek ryby. Z dużą dozą prawdopodobieństwa byli to Holendrzy. Jak jadano śledzia 500 lat temu? Przede wszystkim były to proste przepisy. Mógł być to śledź marynowany, surowy śledź z solą, a także pierwsze sałatki, choć znacznie uboższe, typu śledź pod pierzynką. W XVI wieku w Europie pojawiły się pomidory, które zostały sprowadzone z Meksyku. Był to okres, w którym z dużą pewnością ktoś wpadł na pomysł, aby śledź w pomidorach stał się kolejną kombinacją na podawanie tej ryby.

Obecne znaczenie śledzia w polskiej gastronomii

Współczesne metody na serwowanie ryb pochodzących z Bałtyku mogą być znacznie bardziej złożone. Przepisem przejściowym, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością jest śledź po kaszubsku. Klasycznie są to pocięte płaty ryby z cząstkami czerwonej cebuli. Danie uzupełnia się także przyprawami oraz wieloma innymi dodatkami, w zależności od gustu przygotowującego. Co warto wiedzieć o śledziach, które stały się ważnym elementem rodzimej kuchni? Oto kilka ciekawostek dotyczących śledzi:

Nowoczesne pomysły na bałtycką rybę

Współczesnych, całkiem nowoczesnych przepisów na rybę jest bardzo dużo. Przykład - śledź sherry po polsku z antonówką, śmietaną i musztardą. Podaje się także śledzie z rodzynkami, żurawiną i innymi owocami. Popularnym wariantem jest również śledź w sosie musztardowym czy też śledź sherry w sosie z selera naciowego. Można wskazać przynajmniej kilkaset wariantów przygotowania, dzięki którym uzyskamy pyszną przekąskę, idealną do zaserwowania na spotkania rodzinne i towarzyskie. Te i inne, ciekawe sposoby na śledzia, można wykonać samodzielnie w domu lub - znacznie wygodniej - wybrać gotowy produkt, sygnowany jako śledź Magdy Gessler.

Gotowe pomysły na śledzie tradycyjne i wykwintne

Zastanawiasz się, który z przepisów jest wart wykonania? Wybór nie jest wcale prosty, szczególnie dla miłośnika śledzi! Ryba jest na tyle uniwersalnym pożywieniem, iż może być podawana na wiele różnych sposobów: na słodko, słono, ostro, a nawet... gorzko (z gorczycą czy wytrawną musztardą). Jeśli jesteś fanem śledzi, to koniecznie zerknij na asortyment śledzi dostępny w sklepie U Fukiera: https://delikatesy.ufukiera.pl/dania-w-sloikach. W Delikatesach Magdy Gessler można nabyć gotowe dania w słoikach, w tym oczywiście ulubione, polskie śledzie. Przetestuj poszczególne smaki i sprawdź, czy preferujesz klasyczne, czy też nowoczesne smaki.