Jakie warzywa na grilla? Jak grillować warzywa?

Jakie warzywa na grilla? Jak grillować warzywa?

Grillowanie wydaje się proste jak smarowanie kanapek masłem. Co więcej, wydaje się nawet relaksujące! Jeśli jednak wejdziemy w szczegóły, okaże się, że grillowanie warzyw tak, żeby były smaczne oraz aby nie zepsuć ich naturalnych wartości odżywczych, jest nie do końca takie proste. Jakie warzyw najlepiej wybierać, gdy chcemy uraczyć naszych gości „dobrym grillem” oraz czy istnieją specjalne sztuczki, które pozwolą nam wyczarować coś jeszcze pyszniejszego niż zazwyczaj?


Niestety, magicznych sztuczek nie ma. Kluczem do sukcesu jest tutaj czas, jaki zechcemy poświęcić na przygotowanie do grillowania. Przede wszystkim, warzywa trzeba dobrze umyć, ale też po myciu całkowicie osuszyć! Następnie, pokrój warzywa na grilla na odpowiednie kawałki. Zbyt duże będą surowe w środku, mimo solidnie przypieczonej skorki, a zbyt małe  spalą się do poziomu bycia niejadalnymi. W dalszej kolejności, natrzyj olejem lub oliwą wszystkie kawałki i zrób to dokładnie. Nie wystarczy niedbałe skropienie tacki złocistą cieczą. Tłuszcz ma przylegać do warzyw, ale nie może z nich ściekać. W ostatnim kroku, warzywa na grilla powinny być posypane i natarte (użyj do tego palców własnych rąk!) przyprawami. Podstawą jest sól i pieprz. Ale może to być też oregano i bazylia. Niekiedy również czosnek. W takiej formie, warzywa na grilla powinny poleżeć sobie tak długo, jak pozwolą nam na to nasi zgłodniali goście.

Jak przygotować grilla i jak grillować, aby uzyskać najlepszy smak opiekanych warzyw?

W czasie, gdy warzywa czekają i nasiąkają smakiem, rozpalmy ogień. Warzywa z grilla są najlepsze wtedy, gdy rzucamy je na dobrze rozgrzany ruszt i jeśli dbamy o to, aby były wypieczone równomiernie. A to oznacza, że na grillowaniu trzeba się skupić i raczej nie odchodzić na zbyt długi czas od stanowiska! Jak grillować warzywa, aby ich nie spalić? Tutaj potrzebne jest doświadczenie. Nawet jeśli nie wyjdzie nam to za pierwszym, piątym, czy dziesiątym razem, to w końcu odkryjemy sposoby na niepalenie jedzenia. Wraz z doświadczeniem przekonamy się też, które akcesoria i narzędzia do obchodzenia się z gotowaniem na żywym ogniu są najlepsze. Zdecydowanie pomocne mogą być tacki aluminiowe, które pozwalają na równomiernie opiekanie, a także długie szczypce i rękawice poprawiające komfort pracy.

Jakie warzywa na grilla nadają się najlepiej?

Królową jest oczywiście cebula, bez niej nie obędzie się oczywiście żadne mięso, nawet drobiowe. Dla orzeźwienia można dodać paprykę, która ma niemało soku, a także pomidory. Smaku posiłkowi dodadzą też takie warzywa z grilla, ja cukinia oraz bakłażan. Niektórzy polecają również marchew, która doda nieco słodyczy naszemu daniu i doskonale skomponuje się z grillowaną karkówką. Gdy mięso i warzywa będą już gotowe, podajemy je z musztardą (dla fanów ostrych smaków polecamy Musztardę Prawdziwie Ostrą z Delikatesów U Fukiera Magdy Gessler), z marynowanymi grzybkami (świetnie w tej roli sprawdzą się marynowane kurki lub podgrzybki ze słoiczków z przetworami od U Fukiera) lub na słodko, z marynowanymi borówkami, gruszkami, czy z żurawiną. Wszystkie te i inne przysmaki (np. fenomenalny domowy ajwar) znajdziecie na stronie Delikatesów U Fukiera Magdy Gessler na stronie https://delikatesy.ufukiera.pl/grill-z-magda.