Jak przygotować i marynować grzyby w słoiku?

Jak przygotować i marynować grzyby w słoiku?

Marynowanie grzybów to propozycja dla osób, które chcą wzbogacić swoją kuchnię o zupełnie nowe smaki. Co więcej, proces marynowania trwa dość krótko, aczkolwiek wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Jak marynować grzyby, aby uzyskać niepowtarzalne walory smakowe?


Jak marynować grzyby? Od czego zacząć?

Zanim opiszemy proces marynowania grzybów, musimy podkreślić, że nie każdy ich gatunek do tego się nadaje. W zasadzie marynować można jedynie prawdziwki (czyli borowiki), a także rydze, opieńki, gąski, kozaki, maślaki i oczywiście podgrzybki. Najważniejszą zasadą, którą podczas marynowania należy przestrzegać, jest ta, która mówi, że grzyby "lubią samotność". Chodzi oczywiście o to, aby w jednym słoiku znalazły się wyłącznie grzyby należące do jednej odmiany. Mieszanie grzybów ze sobą ma negatywny wpływ na ich smak i może doprowadzić do zepsucia się gotowego produktu. Najłatwiej marynować małe grzyby, gdyż można to robić w całości. Jeśli ich rozmiar jest większy, kapelusze należy obowiązkowo pokroić w paski lub ćwiartki. Tutaj technika nie ma znaczenia.

Marynowanie grzybów — krok po kroku

Chcąc przygotować smaczne, marynowane grzyby, trzeba je wpierw oczyścić. Usuwamy liście, piasek, drobiny ziemi i pozostałe zanieczyszczenia. Nie możemy też zapominać o precyzyjnym przycięciu trzonków i dokładnym spłukaniu wszystkich pokrojonych fragmentów zimną, czystą wodą. Następnie odlewamy niewielką ilość wody do rondla, wsypujemy do niej sól i wrzucamy cebulę. Kawałki cebuli mogą być stosunkowo duże. Wystarczy, że pokroi się je na połówki. Gdy woda zostanie zagotowana, należy wrzucić do niej grzyby. Pamiętajmy, aby czas gotowania wynosił mniej więcej 15 minut. Po upływie tego czasu grzyby należy dokładnie odcedzić, a następnie odłożyć w czystych, szklanych słoikach. Gdy pocięte kapelusze zostaną w nich umieszczone, zalewamy je marynatą octową. Na koniec wkładamy słoiki do dużego, głębokiego garnka, którego dno należy wcześniej wyłożyć gazetami. Gdy słoiki znajdą się we wnętrzu garnka, całość powinna zostać dokładnie zalana wodą (powyżej poziomu słoików). Garnek należy umieścić na kuchence, dzięki czemu można zagotować wodę i pasteryzować przetwory. Po upływie około 25 minut (od zagotowania) zdejmujemy garnek z kuchenki, po czym wyjmujemy słoiki i odkładamy do góry dnem (najlepiej na miękkiej ściereczce).

H2:Jak przygotować marynatę?

Trudno wyobrazić sobie marynowane grzyby bez zalewy octowej. Do jej przygotowania niezbędne będą:

Przygotowanie marynaty jest bardzo proste. Wystarczy zagotować mieszaninę wody, przypraw, octu, soli i cukru. Czas jej gotowania to około 10 minut. Po ostudzeniu marynata może posłużyć do zalania grzybów.

A jeśli nie macie czasu, by własnoręcznie przygotować marynowane grzyby, sklep Magdy Gessler służy pomocą. Znajdziecie tutaj najlepsze marynaty o wyjątkowym, głębokim smaku. Zapraszamy do ich wypróbowania!