Potrawy z grzybów suszonych - propozycje prostych dań

Potrawy z grzybów suszonych - propozycje prostych dań

Cudowny składnik, jakim są suszone grzyby, potrafi nadać aromatu i niesamowitego smaku każdemu daniu. W kuchni polskiej często można spotkać potrawy z grzybów suszonych, takie jak zupa czy przesławna kapusta wigilijna. Skąd wzięły się u nas te potrawy i jak je przyrządzić?


Zupa grzybowa

Jedna z tradycyjnych polskich zup, czyli zupa grzybowa, jest chętnie jadana w całym kraju, ale najpopularniejsza jest na Mazowszu. Podobno stamtąd wziął się przepis na to danie z suszonymi grzybami i to właśnie mieszkańcy województwa mazowieckiego rozsławili tę potrawę w całej Polsce. Internauci od lat dyskutują, która zupa wigilijna bardziej oddaje świątecznego ducha – barszcz czy zupa grzybowa. Głównym jej składnikiem są naturalnie suszone grzyby. Najczęściej spotykane są borowiki, pieczarki i kurki. Zaleca się rozpoczęcie gotowania dzień wcześniej. Grzyby moczone są przez noc, aby wydobyć ich aromat i dodać smaku zupie. Wody użytej do moczenia nie można wylać- będzie potrzebna nazajutrz do ugotowania grzybów.

Kapusta wigilijna

Aromatyczna kapusta kiszona z grzybami to prawdziwy rarytas polskiej kuchni. Od dawna jest niezastąpiona na świąteczny obiad. To danie bardzo aromatyczne i łatwe w przygotowaniu. Istnieje na nią wiele przepisów. Podstawą potrawy jest kapusta kiszona, cebula i suszone grzyby. Dodatkowo niezbędne są przyprawy: pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy. Jeśli chodzi o dodatki, istnieje wiele, wiele wersji. Niektóre regiony Polski dodają suszone owoce, inne startą marchewkę i miód, a jeszcze inne świeżą kapustę, suszone jabłka i olej lniany.

Risotto z suszonych grzybów

Danie szybkie, łatwe i przyjemne. Do jego przygotowania wystarczy poszatkować i podsmażyć cebulę, dodać odsączone z wody grzyby, a po 15 minutach wrzucić suchy ryż. Dolewamy wina i wody po grzybach i gotujemy, aż ryż stanie się miękki. Potrawę można udekorować natką pietruszki lub innym ulubionym ziołem. Podanie z kieliszkiem wina będzie idealnym pomysłem na romantyczną kolację we dwoje.

Panierowane kapelusze prawdziwków

Jeśli ususzyliśmy całe kapelusze, to dobrze się składa. Do przygotowania takiej ciekawe przystawki wystarczą dwa kapelusze na osobę. Moczymy je przez godzinę, a potem gotujemy do miękkości. Po wyjęciu należy zahartować je w zimnej wodzie i odsączyć. Możemy zapanierować je w dowolny sposób, ale najlepszy będzie w jajku, bułce tartej i mące z ulubionymi przyprawami. Tak przygotowane grzyby smażymy na dość sporej ilości sklarowanego masła. Pamiętajmy, aby po przygotowaniu odsączyć je na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Pozwoli nam to ograniczyć niepotrzebne kalorie.

Jak widać, potrawy z suszonymi grzybami mają silną pozycję w polskiej kuchni. Suszone podgrzybki i prawdziwki mają o wiele więcej aromatu niż grzyby świeże. Warto się tym ratować, kiedy sezon grzybowy się zakończy. Jednym z miejsc, w których można kupić te dary lasu najwyższej jakości, jest sklep Magdy Gessler. Przepięknie pachnie nimi nawet woda, w której będziemy je moczyć. Produkt takiej klasy jest wart każdej ceny.