Potrawy i tradycje wielkanocne na Mazowszu

Potrawy i tradycje wielkanocne na Mazowszu

Niemal każdy region Polski ma swoje własne tradycje, które są przekazywane i kultywowane z pokolenia na pokolenie. W dużej mierze wywodzą się one z folkloru ludowego.


Charakterystyczne dla konkretnego rejonu zwyczaje i obrzędy mają zdecydowany wpływ na to, w jaki sposób jego mieszkańcy celebrują święta, jak również, jakie dania serwują. Zatem jak wygląda tradycyjna Wielkanoc na Mazowszu? Jakie przysmaki i potrawy wielkanocne trafiają na stoły w tym regionie polski?

Wielkanocne tradycje i zwyczaje

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Jest ono upamiętnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza je 40 dniowy post, który kończy się mszą rezurekcyjną w Niedzielę Wielkanocną. Jest to symbol triumfu nad złem, odrodzenia się dobra i zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
Tradycje związane ze świętem wielkanocnym różnią się nieco w różnych rejonach Polski, choć mają też cechy wspólne. Święcenie Palm w Niedzielę Palmową, malowanie jaj, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, jak również poniedziałkowy Śmigus-dyngus to najpopularniejsze zwyczaje związane z Wielkanocą. Każdy jednak region kulturowy ma własny, charakterystyczny sposób celebrowania tych obrzędów, 

Tradycje wielkanocne na Mazowszu

Mazowsze to region, który stanowi swoistą mieszankę tradycji i kultur. Większość kultywowanych tu zwyczajów świątecznych nie różni się jakoś specjalnie od tych, celebrowanych w innych regionach kraju. Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy. W koszyczku nie może zabraknąć gotowanych jaj, soli chleba, wędlin, jak również wielkanocnego baranka, najczęściej wykonanego z masła.
W Wielkanocy poranek na Mazowszu słychać głośne bicie w kościelne dzwony, jak również wystrzały z kalichlorku i karbidu. Tradycja ta sięga czasów saskich, kiedy to na Wielkanoc odpalano królewskie armaty. Huk miał symbolizować odgłosy przesuwanych głazów na grobie zmartwychwstającego Jezusa. Wielkanocne strzelanie na Mazowszu ma długą tradycję i choć nieco traci na sile, to wciąż jest kultywowane.Z

Wielkanocne śniadanie na Mazowszu rozpoczyna się tradycyjnym podzieleniem się jajkiem i złożeniem sobie życzeń. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zanim zasiadło się do stołu, należało skosztować kawałek chrzanu. Miało to uchronić biesiadników przed bólem brzucha i innymi problemami zdrowotnymi. 
Nieco już zapomnianą tradycją na Mazowszu było kolędowanie wielkanocne. W Lany Poniedziałek młodzi chłopcy, zwani kurcorzami na dwukołowych wózkach dyngusowych wozili sztuczne koguty, baranki i lalki w regionalnych strojach. Chodzili od domu do domu śpiewając i składając gospodarzom życzenia, zbierając w zamian różnego rodzaju datki. Kolędowały również dziewczęta. Odwiedzały sąsiadów z gaikiem, czyli z przyozdobionym drzewkiem i również były obdarowywane przez gospodarzy świątecznymi smakołykami.

Tradycyjne potrawy wielkanocne serwowane na Mazowszu

Wielkanocne tradycje i zwyczaje na Mazowszu są dobrze znane mieszkańcom tego regionu i żywo kultywowane. Na świątecznym stole pojawiają się tradycyjne potrawy na Wielkanoc. Wędzona szynka i inne wędliny, biała kiełbasa, gotowane jajka, pasztety i oczywiście słodkie wypieki. Babka drożdżowa i mazurek to słodkości, jakie koniecznie muszą się znaleźć na wielkanocnym stole. Ciekawostką jest, że w niektórych domach podaje się także czerwony barszcz. To tradycyjne wielkanocne z Mazowsza danie, z powodzeniem zastępuje żurek lub biały barszcz, powszechnie serwowany na Wielkanoc.
Aby tradycji stało się zadość na świątecznym stole muszą się pojawić tradycyjne potrawy wielkanocne z Mazowsza. Gotowany na wędzonce żurek, pieczona biała kiełbasa, mięsiwa, pasztety, jajka podawane pod różną postacią, od gotowanych począwszy na faszerowanych kończąc i oczywiście ciasta. Najlepiej smakują te przygotowywane samodzielnie w domu. Jednak trzeba podkreślić, że ich przyrządzenie jest niezwykle czasochłonne. Gotowe dania na zamówienie to zatem doskonała alternatywa.

Wyśmienity schab ze śliwką, jaja nadziewane polską szynką, wykwintne mazurki i inne znakomite ciasta, a nawet przepyszny chleb na zakwasie z mąki żytniej znajdziemy w Delikatesach u Fukiera, gdzie zasmakujesz Wielkanocy według Magdy Gessler. Zaopatruje się w nich niemal cała Warszawa. Z powodzeniem odnajdziemy tam tradycyjne smaki Mazowsza. Sprawdź nasz catering na Wielkanoc od Magdy Gessler!