Kozie sery - do czego je wykorzystać

Kozie sery - do czego je wykorzystać

W poszukiwaniu nowych smaków, nie trzeba szukać w odległych zakątkach geograficznych. Także w Polsce wciąż są produkty nietuzinkowe, pełne aromatu i co ważne, naturalne. Uznaniem od lat cieszą się choćby kozie sery, będące alternatywą zarówno dla krowich, jak również owczych odpowiedników. Spotyka się też sery, w których składzie mleko kozie jest uzupełnieniem. Swoistą naturalną przyprawą.


Wartości odżywcze kozich serów

Ser kozi zawiera między innymi łatwo przyswajalne białko. Ponadto na uwagę zasługuje szeroka gama witamin, mikro- i makroelementów, jak witaminy A i B, kwas foliowy, cynk, magnez, fosfor czy wapń. Wzbogacenie diety o kozi ser zapewni lepszą pracę serca, mózgu, nerek i mięśni. Pozytywny wpływ na układ kostno-szkieletowy także należy uznać za ogromną zaletę.

Dla każdego

Kozi ser należy do produktów zalecanych zarówno osobom młodym (także dzieciom), jak również osobom w średnim wieku i seniorom. Według badań naukowych kozie przetwory wspomagają ogólną kondycję organizmu, zarazem będąc naturalnym panaceum w walce z anemią, egzemą, problemami żołądkowymi, chorobami układu sercowego i chorobami układu oddechowego. Zawierając dużo mniej laktozy od krowich, sery kozie są dobrym uzupełnieniem diety osób cierpiących na jej nietolerancję. Mniejsza ilość kazeiny to następny plus.

Szerokie zastosowanie

Walory smakowe oraz współgranie z wieloma rodzajami dań sprawiają, że kozie sery wykorzystuje się w najlepszych restauracjach. Bardziej wyraziste w smaku od serów krowich, mogą w wielu daniach je zastąpić. Innym razem to doskonałe uzupełnienie, wzbogacające całe danie w przyjemny i niepowtarzalny aromat i smak. Z pewnością Magda Gessler wspomniałaby coś jeszcze.

Smak koziego sera jest bardziej wyrazisty niż krowiego. Lekko ostrawy komponuje się zarówno z przystawkami i daniami głównymi, jak również z deserami.

Pizza lub zapiekanka z kozim serem to jeden z pomysłów na szybkie i proste danie. Kozi ser warto dodać jako wierzchnią warstwę, na dole można użyć zwykłego sera. Kolejną propozycją to sałatka grecka, gdzie fetę zastąpi kozi ser – prawdziwa grecka feta powstaje albo z samego mleka owczego, albo z owczego z dodatkiem koziego. Jest to więc dobry trop. Będące dla wielu osób wyznacznikiem polskiej kuchni pierogi także można zmodyfikować, dodając do nadzienia ser kozi.Farsz wiele zyska na aromacie i smaku.


Popularność serów w kuchniach świata wynika z wielu czynników. Smak, wartości odżywcze i mnogość rodzajów to główne źródła popularności. W czasach poszukiwań żywności naturalnej, najwyższego gatunku, warto szukać serów, które powstały z mleka zwierząt biegających po zielonych łąkach. Ze zwierząt, jakich nie da się zamknąć na długie miesiące w ogromnych przemysłowych oborach. Kozy wciąż hoduje się w warunkach takich jak setki lat temu. Stąd także smak i jakość kozich serów zyskuje na popularności także w Warszawie