Historia ajwaru i jego korzenie kulturowe

Historia ajwaru i jego korzenie kulturowe

Ajwar jest szeroko stosowanym przyprawą kuchni bliskowschodniej. Znany jest zarówno z tego, że jest używany do dodawania smaku do mięs i serów, jak i z tego, że ma szerokie zastosowanie w kuchni domowej oraz w restauracjach. Jak powstaje ta przyprawa i jaka jest jej historia? Zapraszamy do lektury!


Historia ajwaru

Jego geneza zaczyna się kilkaset lat temu, a jego korzenie kulturowe sięgają daleko w historię Bałkanów. Pasta ta pochodzi z Serbii, skąd szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje. Ajwar jest zwyczajną mieszanką warzyw i przypraw w formie pysznego sosu. Najczęściej jest przyrządzany z pieczonej papryki, bakłażanu i czosnku. Doprawia się go octem, solą, pieprzem i papryką chilli. Może być stosowany do dodawania smaku do wielu potraw, w tym do mięs i serów, a także do sosów, past i sałatek. Przygotowanie pasty, jaką jest domowy ajwar, jest niezwykle proste.

Jak zrobić domowy ajwar?

Istnieje wiele różnych sposób na przygotowanie bałkańskiej pasty, a każdy z nich może być dostosowany do indywidualnych preferencji smakowych. Są one zazwyczaj bardzo proste w przygotowaniu i zazwyczaj składają się z mielenia lub ubijania składników, a następnie dodawania ich do oliwy z oliwek. Nasz przepis na ajwar nie jest inny. Podstawą tej potrawy jest papryka, którą należy upiec i obrać ze skórki. To samo robimy z bakłażanem i czosnkiem. Warzywa przekładamy do miski, przyprawiamy i dokładnie blendujemy. Wylewamy wszystko na patelnię i gotujemy tak długo, aż powstanie gęsta pasta. Następnie przyprawiamy ją solą, pieprzem, octem i papryką.

Czy można zawekować domowy ajwar?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Wystarczy przełożyć pastę do suchych i czystych słoików, dodać łyżkę oliwy, dokładnie zakręcić i pasteryzować 20 minut. Po tym czasie układamy ajwar denkiem do góry na ściereczce i czekamy, aż wystygnie. Domowa spiżarnia lub piwnica to najlepsze miejsce na przechowywanie tego typu przetworów.

Z czym jeść ajwar?

Bałkańczycy często używają ajwaru do mięs i serów. Jest również stosowany jako dodatek do dań z pieczywem lub ziemniakami. Może być także używany do sosów, dipów, zup i wielu innych potraw. Pasta ta pasuje do wielu różnych potraw, w tym smażonych, pieczonych i gotowanych. Można go używać jako dodatek do sałatek, kanapek, makaronów, zup, sosów i wielu innych potraw. Ajwar jest też używany jako sos do pizzy lub jako dip do frytek i innych przekąsek np. na imprezę. Jest również doskonałym dodatkiem do mięs, takich jak kurczak, wołowina i wieprzowina, a także do ryb, jajek i warzyw. Jest także bardzo smacznym dodatkiem do ryżu, kaszy i makaronu. Jeśli chcesz urozmaicić swoje posiłki, ajwar jest doskonałym wyborem.

Ajwar Magdy Gessler to jedna z najpopularniejszych past, której każdy może spróbować w  Delikatesach U Fukiera. Ten dodatek szczególnie przypadł do gustu osobom, które lubią bliskowschodnie przyprawy. Ajwar jest wyjątkowym produktem, który ma szerokie zastosowanie w kuchni domowej i restauracyjnej. Będzie również idealnym dodatkiem do potraw na karnawałowy stół. Jego korzenie kulturowe sięgają dawnych epok, dzięki czemu jest tak popularny w regionie Bałkanów. Warto spróbować tej pasty i zasmakować jej intensywnych aromatach.